Tüp bebek ve diğerleri…

Annelik&Hamilelik Yorum Ekle

fear 273x300 Tüp bebek ve diğerleri...Korkuyorum. Etrafımda o kadar çok sebepsiz yere hamile kalamayan var ki…Kafamda soru işaretleri oluşuyor; acabalarla başlayıp, ben dayanamam, olmazsa olmasınlara kadar giden. Kafamda yine toksoplazmalar, anti-tpo sorunum, zeka geriliği ihtimalleri uçuşmaya başladı. Üstüne üstlük daha ortada çocuk mocukta yok. Ondan önce hamile kalıp, kalmama konusu var. Eşim bu konuların çoğu kafada bitiyor diyor. Evet eminim ki stres hormonu kadının üreme gücünü düşürüyordur. Olmayınca daha çok stres olup yine olmamasını sağlayan belki de bizleriz.

Yaklaşık 3 senedir organik işlerle uğraşıyorum, eşimin kolesterolünün yüksekliği yüzünden ve işe yemek götürmeye başlaması nedeniyle artık neredeyse her hafta Pınar Kaftancıoğlu’ndan (http://www.ipekhanim.com) sipariş veriyoruz. Pınar’ın yazılarını okuyup, gıda sektörünün ne hallerde olduğunu gördükçe canım sıkılıyor.  Bebek kararını verdiğimizden beri, elimden geldiğince ilaç almamaya ve Pınar’dan beslenmeye ve işyerine evde yaptığım yemeği götürmeye çalışıyorum. Çünkü biz Pınar’dan sipariş versek de, ben çoğu zaman yalnızca hafta sonu kahvaltılarında organik yiyebildiğimi farkettim. Şimdi öğlenleri ya da sabahları spor yaptıktan sonra yine evden getirdiğim yemeğimi yiyorum.

Öğlenleri spor yaptığımda dışarıda yemek yememiş olduğumdan oldukça iyi oluyor. Şimdi gittikçe şişen bir Sodexho’m var icon smile Tüp bebek ve diğerleri... Bunların hepsi tabii ki oldukça emek isteyen şeyler. İyileşmek için ilaç/ antibiyotik yerine adaçayı, kekik suyu içmek ve bu şekilde atlatmaya çalışmak; hangi gün hangi aletlerle çalışacağını, kardiyo mu, grup dersimi, ağırlık mı yapacağını düşünüp ona göre eşya hazırlamak; diğer yandan yemek yapıp, hangi yemeği götüreceğine karar vermek başlı başına emek ve motivasyon isteyen şeyler. Motivasyon da kafan işle dolu olduğunda oldukça zor.  Her neyse sonuçta elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Böyle organik şeylerle uğraşınca tüp bebek gibi kavramlar çok suni geliyor. Amacım yapmam demek değil tabii, ne de olsa “bebek açlığının” ne demek olduğunu biliyorum, ama umarım hiç ihtiyacım kalmaz.

Ne diyordum, şu korku…Olmama korkusu…Ya olmazsa endişesi…İçimden söküp atasım geliyor. Odağımı değiştirmem gerektiğini düşünüp, bebek fikrini aklımdan çıkarınca da yemek vs. düzenim bozuluyor. Bir yöntem geliştirmeliyim. Kendime inanmalı, yapabileceğimden emin olmalıyım. Eksik ya da yanlış olduğumu düşünmemeli, her şeyi kafaya çok fazla takmamalıyım. Şu organik annelerin birinin bloğunda anlatıyordu ya hani; kadının en doğal yaptığı hamileliği/doğumu bile korku salarak yapamayacağını düşündürtüyorlar diye; aynen öyle… Kafam karışık. Uyumalıyım.

11 Kasım 2012


Etiketler:, , , , ,


Yorum Bırak