Spor Konusu

Spor Yorum Ekle

1688 ea03 300x176 Spor KonusuEkim’in sonunda spora yazıldım. Aslında aklımda bir spor salonuna yazılmak gibi bir şey yoktu. Ancak dizlerimin artan ağrılarına bir çözüm bulmam gerekiyordu. Üstüne hamilelik dönemine hazırlıkta yapıyorum. Doktorumun ilk söylediği şey yüzmeye devam etti. Bunu bir çok insanın risk olarak gördüğünü söylediğimde ise, ilk 3 ayda bile riski olmadığını söyledi. Yürüyüş, yoga gibi yeni moda ! (E doktorum biraz eski galiba :)) bir şeyde yapabilirsin dedi. Bende bir güzel araştırdım.

Hamilelik döneminde/öncesinde vücudu neyle güçlendirmeli?

Yürüyüş mü , yoga mı, pilates mi, yüzme mi?

Yürüyüş yapmak istemedim hiç. Üsküdar gibi bir yerde, hamile halimle yürüdüğümü hayal edemiyorum doğrusu. Boşu boşuna kalabalığın içinde stres olurum herhalde.

Pilates mi yapsam diye düşündüm sonra. Pilates yapanların normal doğumda çok rahat ettiklerini duymuştum. Gittiğim yoga salonu pilatesin hamileliğin ilk 3 ayında pek tavsiye edilmediğini söyledi. Pilates egzersizleri pelvis kaslarını fazlaca kullandığından hamilelikte sorunlarla karşılaşılabiliyormuş. E hamilelik döneminde devam etmeyeceksem ne anlamı var başlamanın.

E dedim yoga nasıl olur acaba? İnternette bir çok yeri araştırdım, beşiktaşta bir yer buldum, hamilelik dönemi içinde çok güzel olur yoga dedi, nişantaşındaki yerlerin siteleri daha profesyonel duruyordu, birde cihangir/ cihangir yoga gibi yerler aklımın bir köşesinde kalmıştı. Bu böyle olmayacak diye düşündüm ve aldım çantamı yerleri görmeye gittim. Gidemedim daha doğrusu çünkü yolda karşılaştığım sevgili Selen Zorlu, ya yoga öyle her yerde yapılmaz, ben sana söyleyeyim gidilecek yerleri de ona göre git dedi ve 2 yer önerdi. İlki Yoga Şala (http://www.yogasala.com/istanbul), diğeri ise Yoga House (http://istanbulyogahouse.com) Nefes için ise Hülya Özel adında birini tavsiye etti. Biri böyle tavsiye edince çok daha özgüvenle gidiyorsunuz. Sitelerini incelediğimde en çok dersi olan ve benim programıma en çok uyanın Yoga Şala olduğunu gördüm. Ofisten çıktığımda yürüyerek gidecek, becerebilirsem öğlen derse girecektim. Ekim ayında özel bir promosyonları vardı. İlk ay sınırsız yoga 90 TL idi. Sonrasındaki 3 aylık paket ise,  570 TL. Tabii hamile kaldığında hamile yogasıyla devam etmen gerekiyordu ve hamile yogası Nişantaşı’nda mevcut değildi. Ve bana nedense ayda 190 TL vermek pahalı geliyordu. Yoga house’a gitmek ise nedense içimden gelmedi, hem dersleri çok azdı, hemde nişantaşı’nda yerlerini bulmak zordu. Yine de Yoga konusunu düşünmeye devam ediyordum, ne zaman yazılacağım diye de hala kara kara düşünüyordum. Sonra araya hasta olup, bayramda girince yoga düşüncesinden soğudum.

Bu sefer yüzme tekrar aklıma düştü ve 2 alternatifi düşünmeye başladım. Ritz Carlton’ın spor salonu mu, ki burası şirketimin alt katı olduğundan hiç üşümeden şirkete çıkabilecektim, ancak 4 aylık fiyatlarını duyunca (1.000TL) yine vazgeçtim ve son çare olarak şirkete yakın olan Gmall içindeki MAC’i aradım ve ilk sorduğum soru yüzme havuzunun kaç metre olduğuydu. 20 metre uzunluğundaki ve 1.40 metre derinliğindeki havuz bir antreman havuzuydu. Aslında küçük sayılmayacağını düşünerek birkaç fiyatta almak istedim. MAC’e üye olmak isteyenlere özel birçok üyelik çeşidi var, burada ne zaman, ne sıklıkta gideceğiniz oldukça önem taşıyor. Ben hem yeme düzenimi evden yemek getirerek değiştirmek istiyordum, (bu aynı zamanda tokso plazma riskimi oldukça düşürecekti ve öğlen hafif ne yiyebilirim, bugün nerede yesek stresinden beni kurtaracaktı) hem de öğlen aralarımdaki zamanı doldurmak istiyordum. Böylece bayram tatilinde MAC Gmall’dan randevu alarak içerisini, havuzunu, imkanlarını, üyelik tiplerini iyice araştırıp, görme fırsatı yakaladım. MAC Gmall gerçekten bir çok fitness/spor merkezinden daha hijyenik, teknolojik olarak daha üstün, havuzda kullandıkları su %90 oranında ozonla temizlediğinden klor kokmayan, nispeten daha boş,ve diğer spor merkezleri gibi negatif enerji hissedilmeyen bir spor merkezi. En ucuz paketleri olan (ben 1.000 $ ödedim -13 ay – aylık: 77 $) Weekdayslight programını satın aldım. Bu paket sadece haftaiçi  07:00 den 17:30’a kadar giriş yapılabilen bir paket. Bende zaten öğlen ya da sabah saatlerinde gidebiliyorum. Artık bende MAC üyesi oldum. MAC üyeleri aynı zamanda yazları burç beach’e bedava girebiliyor, birçok yerde indirim yaptırtabiliyorlarmış, bir de Cuma sabahları yoga fit dersiyle yogayla da tanışmış olacağım, bu da bana bonusu oldu J

Spor seçimimi biraz daha kişisel tercihlerim ve yapabileceklerim yönlendirdi. Şu anda çok motive bir şekilde sporumu (kardiyo & ağırlık & yüzme) yapıyorum.  Sabah saatlerinde gittiğimde güne çok daha zinde başlayabiliyorum. Öğlen saatleri de günün geri kalanı gayet keyifli geçiyor. Hamilelik döneminde de yeniden programlar yazdırıp, tempomu düşürebilirim, ve yüzmeye devam edebilirim. Hamilelik dönemi yoga dersleri ise o dönemde yapabileceğim ekstra şeyler olacak gibi görünüyor. Belki özel bir MAC koçundan ders alıp hamilelikle ilgili başka bir antreman da yapabilirim.

Kısacası ben oyumu hamilelik öncesi kardiyo & ağırlık çalışmaları, hamilelik döneminde ise yüzmeden yana kullandım. Neler olacak ilerleyen günlerde göreceğiz icon smile Spor Konusu

6 Kasım 2012

 


Etiketler:, , , , , ,


Yorum Bırak