Hamilelikte 38. Hafta

Annelik&Hamilelik Yorum Ekle

Dün doktor kontrolümüz vardı. Bu kez önce ultrason, sonra tuşe muayenesi ardından NST ye girdim icon smile Hamilelikte 38. Hafta Biraz randevuların gecikmesi ile giden bir sıralama oldu, bizim için daha iyi ama ilginç oldu. Ultrason sırasında doktorumun ağrın var mı diye sorması üzerine hiç ağrım olmadığını söylemiştim. 

Nitekim yoktu da. Zaten gidişatımdan Doruk’la biz pazartesi günkü randevuya da gideriz demiştik. Bebişte hiç bir sorun yoktu. E ağrında olmadığına göre daha bekleyeceğiz gibi ama önce vajinal muayene ( bu kez tuşe dedikleri bir muayeneyi) yaoacağım dedi. Ama ne güzel ki bugüne geldik ve artık bebek doğsa da prematüre olmayacak dedi. Bu arada Umay’ın ultrason değerleri şöyle:

BPD : 8.78 cm
OFD(HC): 10.93 cm
HC : 31.18 cm
AC: 32.98 cm
FL: 7.15 cm

Kilosu: 2.937 g +- 429 gr. ve boyu da FLX7 den 50 cme gelmiş icon smile Hamilelikte 38. Hafta

Biraz da bu kez 3 boyutlu göstermeye çalıştı doktorum ama eli suratının önündeydi genellikle ama azıcık gördüğüm kadarıyla resmen yanakları tombullaşmıştı icon smile Hamilelikte 38. Hafta çok mutlu oldum ve elleri kocaman olmuşşşş dedim icon smile Hamilelikte 38. Hafta parmaklarını yesinler. Plasentanın kan akışı da gayet güzel görünüyor dedi Doktorcum.

Sonra sıra geldi tuşe muayenesine…Evet ilk kez rahat edemedim çünkü birazcık canım yandı. Bu muayenenin aslında asıl amacı, bebeğin başının annenin doğum kanalından geçip geçemeyeceğini ölçmek ve varsa açıklığı kontrol etmek yani doğum esnasında sıkça ölçülen ve 10 cm. e gelen şey bu muayeneyle oluyor.

Sonrasında NST ve Doruğu sesini duyunca hareketlenip kalp atışları artan ufaklık. NST ye yani non stres teste genelde hamileler son ayda giriyorlar ancak benim erken doğum tehdidim nedeniyle 29. haftadan beri giriyorum. NST fetüsün hareketleri ile kalp atımının izlendiği bir test. NST de de herhangi bir sorun çıkmadı.

Sonrasında doktorumun odasına geçtiğimizde, yeniden bir sürprizle karşılaştık. Levent bey tuşe muayenesinde 3 cm. açıklık tespit etmişti. Yani aslında bir şekilde geçtiğimiz günlerden bir gün doğum başlamış ama durmuştu. 3 cm. açıklıkta olduğuma önce inanamadım tabii ki. Çünkü zaten 10 cm. de bebek doğuyordu ve 4 cm.den sonra doğumun 2. evresi başlıyordu. Anlaşılan cuma günü bir değişiklik var, Umay çok hareket ediyor, biraz midem bulanıyor ama tuvalete çıkasım da var, sanki başımda dönüyor dediğimde anlaşılan ufa-cık! bir açılma yaşamışım. Ağrı eşiğin biraz düşük galiba dedi Doktorcum. Bundan sonrası için neler yapacağımızı konuştuk. Cuma günü tekrar randevuya gitmem gerekiyor. Yani ayın 11 ‘inde. Çünkü Doktorum pazar günü tatile!!!! çıkıyormuş. Bu da bu haftanın bombası oldu bize. Benden de böyle bir şey beklemiyormuş. Tabii ağrım sızım olmadığından doktorumda bayram yerine biraz daha önce tatile çıkmayı düşünmüş. İstersen cuma günü suni sancıyla doğumu başlatabiliriz dedi. Bense suni sancının daha çok ağrı verdiğini duyduğumu söyledim. Evet aynen öyle zaten bende her şey bu kadar normal giderken vermek istemiyorum dedi. Eğer doğum o yokken olursa ki normal doğum yaparsam çok kısa sürede doğuracağımı , normal bir ilk hamile olsaydım aslında doğuma Bodrumdan bile yetişebileceğini söyledi ama anlaşılan benim o kadar süremeyecek, en azından 3 cm. açıklıkla olmayacak. Muayene sırasında ufak bir müdahele yaptığını söyledi. Bu arada yani o buradayken eğer suyum gelirse hiçbişey yiyip içmememi ve onu aramamı söyledi. 24 saat sancı olmazsa büyük ihtimal işler sezaryene dönüşecek. Eğer beklerse bizim kız, Kılıç bey bu dönemde doğum için ona yardımcı olacakmış. Hem Serpil’den hem de Nilay’dan Kılıç Aydınlının sakinliği, rahatlığı ve tatlılığı konusunda bu kadar şey duymuşken, iyi bari demekle yetinebildim. Ama diğer yandan kendi doktorumu istiyorum tabii ki.

Bu arada Dorukta ufak şoklarda. Galiba sonunda hamile olduğumu ve Umay’ın çok kısa süre içinde yanımızda olacağını idrak etti icon smile Hamilelikte 38. Hafta Hoş aynı şey benim için de geçerli. Nedense insan ne kadar hamile olursa olsun o gün gelmeyecekmiş gibi geliyor. Bir de kendini doktorum olduğunda rahat hissettiğini ama gittiği zaman en azından annemlerin yanımda olmasını istediği söyledi Doruğum, o yüzden bu cuma onlara da yola çıkın artık dedik.

Sona yaklaştık, hissediyorum icon smile Hamilelikte 38. Hafta Şu anda hafif kasılmalarım var sanki. Belki cumaya kadar bile kalmayacak bu iş icon smile Hamilelikte 38. Hafta

Bu arada dün hafif kahverengi bir akıntı geldi. Ben acaba nişan mı diye düşünüp doktoruma yazdığımda, nişan kısmını çoktan geçtiğimi söyledi. Bugünse yine oldukça büyük bir şekilde sümüksü bir madde ve onun için de kan ile bir şeyler geldi. Sanırım geç kalmış bir nişandı. Ya da bilemiyorum, göreceğiz.:)

Artık Umay için hazırız icon smile Hamilelikte 38. Hafta

 

Yorum Bırak