Hamilelikte 29. Hafta ve Kasılmalar

Annelik&Hamilelik Yorum Ekle

Kızımızla yaşadığım erken doğum tehdidi ile büyük şaşkınlık nedeniyle sevgili kocam evde bana bakmaya başladı. İyi ki toplantı almış iyi ki o günden bir gün önce doktora gitmişiz diye düşünüyorum. Hani derler ya, her şerde bir hayır vardır diye, aynen öyle…

6 mayıs sabahı 2. Celeston (bebeğin ciğerlerinin gelişmesine yardım eden iğne) iğnemi de gidip ebeye yaptırdım. Tek seferde 2 dozu da yapıverdi. Bu arada bizde yatağımız bazalı olduğundan ayak ucu kısmını kitaplarla yükseltip eğimli yatabilmemi sağladık. Ancak salı günü yani 6 mayısta, 11 gibi hafif kasılmalar hissetmeye başladım. Bu aralar Braxton Hicks kasılmalarını ve normal kasılmaların arasındaki farkı öğrenmiştim, düzenli olmalıydı. Önce ciddiye almadım.Sonra ipadimdeki Hamilelik aplikasyonunundaki kasılma sayıcıyı kullanıp saymaya başladım. Evet bunlar gerçek kasılmalardı.8 dakika arayla geliyor ve hepsi 1 dakika sürüyordu. Doktorumu aradık, durumu anlattık çünkü kasılmalar başlayalı yaklaşık 2 saat olmuştu. Doktorum hemen hastaneye gidebilir misiniz dedi, gitmek istemiyordum çünkü gideceğim hastane karşıdaydı, Zeynep Kamili önerince doktorum peki son bişey deneyeceğiz, Endol fitili koyup biraz daha bekleyelim dedi ve beni 3 saat sonra arayıp durumu bildirin dedi. Koyup bekledik. Ben biraz daha rahatlamaya başladım ve uykum geldi. Bu arada Doruk sürekli doktorumla mesajlaşıyordu. Uyusun mu, bir sorun yok fitille, yatağın ayak ucunu kaldırdık vs. gibi. Tekrar neden bu doktora güvendiğimi, neden profesör olduğunu anladım. İşte tüm o verdiğim ekstra paraları bu kasılmalar nedeniyle hastaneden dönmemden dolayı çıkarmıştım bile.  O gün kasılmaların geçmesiyle atlatıldı. Sonraki günler ise yine kasılmalarla geçti ama daha kısa sürerek. Bu arada kocam bana çok iyi bakıyordu. Bir yandan Baze.tv nin açılış lansmanı diğer yandan bu durumumdan dolayı bana bakması hem takdire şayan hem de kafayı yedirici olsa gerekti. Bir gün önce gayet metanetli olan ben, bu kez korkmuştum ve gözyaşlarıma hakim olamadım. Doruğumla birlikte Umayla konuştuk, kızım söz ver Temmuzdan önce gelmeyeceksin, bak gelirsen burada ne kadar zor şeyler yaşarız, hem sen daha büyü zamanı değil dedik ve onunla karar verdik bir süre daha anne karnında kalmasına icon smile Hamilelikte 29. Hafta ve Kasılmalar Moralimi yüksek tutmaya söz verdim. Bu arada yaşadığımı Amerikan kaynaklarından okuyunca aslında bu haftalarda 2.5 cm altına düştüğü anda hemen istirahate alındığını, aynı bana uygulanan şekilde erken doğum tehdidi tedavisi yani tokoliz tedavisi uygulandığını ama rahim ağzı boyunun bir daha uzamayacağını yazıyordu yaşayan anneler. Görecektik, zaten ben razıydım, temmuza kadar gerekirse yatardım yeter ki, kızım sağlıklı olsun biraz daha anne karnının nimetlerinden yararlansın da ben her şeye razıydım, bebeğim sağlıklı doğsun ve yaşasındı.

İşte hayat yine gösterdi onun üzerinde kontrolümüz olmadığını. Sen git 1.5 sene aspirin içme, içkiyi ağzına götürme, kendine dikkat et, doğal doğum hikayeleri oku, az medikal şey olmasını ise,  sonra gelsin hamileliğin son trimesteri ve günde 15 tane ilaç almaya başla. Oh olsun bana. Kabullenmeyi biliyorum en azından. Yoga bana çok güzel öğretti kabul etmeyi ve pozitif olarak bu durumların içinde kalmayı ve başardım da.

Tabii günlerdir bana bakmaktan işlerini aksatan kocam, evet annemi çağırmak mantıklı galiba çünkü 9 dan beri evi topluyorum saat 12 daha öğle yemeğini yapmadım diyerek beni güldürdü icon smile Hamilelikte 29. Hafta ve Kasılmalar ve kayınvalidemi çağırdık ki bana baksın ve Doruk toplantılarına gidebilsin. O da apayrı bir yazı konusu ve bu durumdan çıkarmam gereken bir ders daha olduğu aşikardı.

 

 

Yorum Bırak