Hamilelik Testleri – 2 – Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta

Annelik&Hamilelik Yorum Ekle

Hamile olduğumu öğrendiğimden ilk trimester sonuna kadar doktorum 2 haftada bir ona gitmemi istedi ve bu dönem içinde hamileliğin düşük ile sonlanma ihtimalinin 6’da 1 olduğunu ekleyip, etrafa çok yaymanın doğru olmadığını iletti. 5. haftamda hamile olduğumu öğrenmemle, ve 7. haftada kalp atışlarını duymamızla doktorumuz Levent Şentürk, ilk kan,idrar, ve tiroid kontrolleri için testlerimizi yazdı. Bu dönemden sonra aynı zamanda henüz sadece Almanya ve Kanada’da satılan, Centrum Materna (a von bis zink) adlı vitaminine başladık.

Zaten hamile kalmadan evvel, anti tpo (tiroid peroksidaz antikoru) normalde hiç olmaması gerekirken bende 400 üzerinde çıkıyordu. Yani aslında yapacak ve kullanacak ilaç olmamasına rağmen bir haşimoto hastasıyım. Doktorum haşimotoyu takibe alacağımızı ama hamile kalırsam tiroid ilacına da başlayacağımızı söylemişti. Ve hamile kaldığımı öğrendiğimde, doktorumun isteğiyle Euthyrox diye bir yapay bir tiroid hormonu almaya başladım. (Bunlar tıbbi tavsiyeler değil, kişisel tecrübelerdir, lütfen hamilelik döneminizde herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.) Bebekler ilk 3 aylarında kendi tiroid hormonlarını üretemiyorlarmış bu nedenle annenin tiroid hormonunun yeterli çalışması ve bebeğin tiroid istediğini de karşılaması gerekiyor. Sonraki aylarda ise bebeğin tiroidi oluştuğu için kendi tiroidinden gerekli hormonu alabiliyor.

Bu arada TSH hamile kalmayı da etkileyebiliyor, bu nedenle hamilelik öncesi test yaptırtmakta fayda var.

Bu arada ben zaten hamilelikten yaklaşık 6 ay önce folik aside başlamıştım. Doktorum vitamine başladığımda folik asidi bırakmamı istedi ve vitamine başlar başlamaz folik asidi de kestim.

Testlere gelince, hem kan hem idrar testi verdim. Serbest t4 ve tsh aynı anda bakılıyor, henüz tsh’ımda yükselme yok (yükselme olması tiroid hormonunun yeterli olmadığı anlamına geliyor) Tiroid hormonu hamilelik döneminde baskılabilir ve artabilir, değerleri normal değerlerden farklıdır. Bu yüzden doktorlar hamilelik dönemi değerlerini farklı olarak okurlar.

Bunun dışında bazı hastalıklara karşı daha önce aşılanıp aşılanmadığınıza yani antikorunuzun olup olmadığına bakılır. Bu hastalıklar; hepatit-b antikoru (HBSAg) , hepatit-c antikoru (AntiHCV) , aids (HIV) , kızamıkçık (rubella), Sitomegalovirüsü (CMV) ve frengidir (VDRL). Aynı zamanda çiğ etten ve iyi yıkanmamış sebzelerden ve kedilerin idrarlarından geçen toksoplazmaya bakılır, benim kedim olduğu ve antikorum olmadığı için toksoplazma sürekli tekrarlanacak.

Bunun yanında kan testiyle anemi gibi hastalıkların başlayıp başlamadığına; (hamilelik döneminde kansızlık ve demir eksikliği görülebilir), ve idrar testinde diyabet, şeker, bilirubin, aseton, protein gibi değerlere bakılıyor ve buna göre gerekirse ek vitaminlere ve ilaçlara başlanabiliyor.

Diğer yandan hamilelik konusunda şikayetim  mide bulantısı ve kasık ağrısından ibaret. Doktorum kasık ağrılarının büyüyen rahme bağlı olduğunu söyledi. Mide bulantımsa sabah kahvaltı için ilk ekmek lokmasını ağzıma atmama kadar sürüyor. Çok kötü oluyor ve kusuyorsanız genellikle yataktan kalkmadan bir kaç tuzlu kraker yemenizi tavsiye ediyorlar. Yine tuzlu krakerler gün içinde de çantanızdan çıkarmamanız gerekenlerden icon smile Hamilelik Testleri  2  Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta nitekim mide bulantısına çok iyi geliyorlar, ve az ve sık yemek yemek yani mideyi boş tutmamakta mide bulantısına engel olabiliyor.

Şimdilik bu kadar icon smile Hamilelik Testleri  2  Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta

İşte 7. hafta fotoğraflarımız; henüz yarım santimiz icon smile Hamilelik Testleri  2  Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta

Hilal Demirsar 20131204 Fetus Demirsar US 01 300x225 Hamilelik Testleri  2  Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta

Hilal Demirsar 20131204 Fetus Demirsar US 02 300x225 Hamilelik Testleri  2  Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta

Hilal Demirsar 20131204 Fetus Demirsar US 04 300x225 Hamilelik Testleri  2  Kan & Tiroid & İdrar Testleri ve 7.hafta


Etiketler:, , , , , , , , , , , ,


Yorum Bırak