Hamilelik Testleri – 1 – İdrar Testleri ve Kan testi – Beta HCG

Annelik&Hamilelik Yorum Ekle

Hamilelikte testler ve süreçlerle ilgili bir yazı yazmak istedim. Hem arkadaşlarım hem de kendi araştırmalarım bu tür yazılara bu dönemde ne kadar çok ihtiyaç duyulduğunu gösterdi aslında.

Öncelikle hamile olduğunuzu öğrenmek için yapılan testlerden bahsetmek istiyorum. Hamile kalmayı denemeye başlar başlamaz, her ay regl dönemi öncesi acaba oldu mu , olacak mı stresi başlıyor. Regl dönemi yaklaşıpta belirtileri olmayınca acaba bir idrar testi mi alsam gibi sorular kafayı iyice kurcalamaya başlıyor, tabii her ay istekte artınca bazen regl olur olmaz ağlama krizleri yaşanabiliyor. icon smile Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG

Biyolojiyi öğrenmeye çalışırken en çok takıldığım şey beynimizde tüm hormonlarımızı yöneten kısmın stresten fazlasıyla etkilendiği. Bu yüzden kendinizi rahatlatmak ve olacağına inanmak en önemli psikolojik desteğiniz olacaktır. Her ne kadar ben inansam da, 4. ayımda bu aşırı istek nedeniyle regl düzenim bozuldu. (O güne kadar saat gibi çalışan 28. gün deyince çat diye regl olurdum) 28. günümde regl olmayınca sevinçten kesin hamileyim dedim,önce hamilelik idrar testi, o zaten çıkmaz deyip kan testi yaptırdım, ama orada da çıkmadı ve doktorum zaten smear alacaktım gel deyince, kesin doktorda görünecek dedim ama ne yazar;meğer daha yeni yumurtluyormuşum.Sonrasındaki 3 ayda düzensiz regl ile devam etti, tabii ben artık reglimi ve yumurtlamamı takip edemiyor oldum. Sanıyorum rahatlamamı sağlamak ve oluruna bırakmak için doğanın oynadığı bir oyundu bu icon smile Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG sonraki 3. ayımda tüm belirtiler; karın ağrısı, kasık ağrısı, bel ağrısı, göğüs ağrısı, olmasına rağmen regl olmayı bir türlü beceremeyince doktoruma ne yapacağız dedim, o da tabii böyle hamile kalman zorlaşacak bir gel göreyim dedi. Gerisi zaten hamile olduğumu öğrenmem gerçeğini getirdi:) bknz: http://hilaldemirsar.com/hosgeldin-kucugum.html#.Uyrw_fmSx1Y

Her neyse gelelim testlere; tüm regl olma belirtilerini gösterdiğim halde reglim gecikince (3-4 gün kadar) inanmayarak bir idrar testi aldım, çok silik ikinci bir çizgi vardı, ama kendim kuruyorum herhalde dedim:

Bakınız fotoğrafa; ne demek istediğimi ve neden inanamadığımı anlayacaksınız icon smile Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG

WP 20131114 001 300x168 Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG

Sonrasında bir gün sonra tekrar sabah ilk idrarla yaptığım ikinci testte silik ikinci çizgiyi görünce tabii ki artık daha fazla inandım icon smile Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG

WP 20131115 011 300x168 Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG

Kadın hamile kaldıktan ve sperm yumurtayı dölledikten sonra kadının vücudunda beta hcg hormonu salgılanmaya başlıyor. Aslında bu idrar testlerinin ölçtüğü şey idrarda beta – hcg olup olmadığı, yüksek hassasiyette olmalarına rağmen bu testleri regl dönemi gecikmesi olmadan uygulamak boşuna para vermek demek. Aynı zamanda bu testler için eczaneye gittiğinizde ve predictor istediğinizde aslında predictor bir marka olduğu için size bu marka bir hamilelik testi veriyorlar. Oysa basit hamilelik testi isteyerek, 20 tl yerine 5 tlye testi satın alabilirsiniz. İnanın her ikisinin de kullanım kolaylığı açısında hiç bir farkları yok.

Arkasında ben kan testi de yaptırmak istedim çünkü ikinci çizgi çok silikti ve kan testi de yaptırdım. Beta-hcg hormonu hamilelik döneminde her gün giderek artıyor, bu nedenle beta-hcg hormonu çıktığında evet hamilelisiniz ama hamile olduğunuzu ve bunun kimyasal bir tepkimeden öte olup olmadığını anlamak için 3-4 gün sonra testi tekrarlayın:) Bende beta-hcg hormonu 4. günde 200 lerde çıkmıştı.

Hormonunuzun seviyesine vücudunuzun karar verdiğini ve diğer kişilerle artış oranları vs. yi karşılaştırmanın yanlış olduğunu hatta hamileliğinizin her döneminde kendinizi ve bebeğinizi başkalarıyla karşılaştırmanın yanlış olduğunu hatırlayın, unutmayın hem siz hem de bebeğiniz bambaşka kişilersiniz ve kıyaslanamazsınız.

img136 218x300 Hamilelik Testleri  1  İdrar Testleri ve Kan testi  Beta HCG

 

Yani öncelikle yapacağınız idrar testi ardından  kan testi ve aradan geçen 3. günden sonra tekrar yaptıracağınız beta-hcg testi ile sizde hamile olduğunuzu kesin olarak haber verip, doktorunuzdan ilk kontrolünüz için randevu almayı unutmayın.

 

 

 


Etiketler:, , , ,


Yorum Bırak