Hamilelere Söylenmesi Yasaklanacak Şeyler

Annelik&Hamilelik Yorum Ekle

Of şimdi bir yazı okudum da, benim de bu konuda içimi döküp rahatlamam gerek galiba. Nitekim artık sona yaklaşırken feci sıkıldım.

Bazıları benden, bazıları alıntı.

Hamileye, hamişşşşş denmez. Feci sinir oluyorum. Hamile o hamile…

Hamileye, aaa karnın hiç büyümemiş hala denmez, çünkü o hamile olduğunu öğrendiğinden beri karnının büyümesini istiyordur belki.

Son döneminde olan hamileye, daha doğurmadın mı, ne kadar kaldı, hangi gün şimdi doğum, biraz sık; daha doğurma, nasıl doğum yapacaksın, sezaryen mi normal mi diye sorulmaz, söylenmez. Nitekim normal doğum planlayanı bırak, doğumda neler olabileceğini ve ne zaman olabileceğini kimse bilmeyeceği gibi, anne bi taraflarını sıkınca çocukta içerde beklemez.

Hamileye, ay göğüslerim meme verirken çok acıdı, ay doğumdan beter o acı denmez, zaten anne bebeğini emzirebilecek mi emziremeyecek mi bilmiyordur, stres oluyordur, bir de acıyacak diyerek hamile/ loğusa kadın korkutulmaz.

Hamileye evde dinlenirken, aaa iyi dinlen, dinlen, bir daha bugünleri göremeyeceksin denmez. Kime ne görüp göremeyeceği, çocuklu olmak bu kadar mı kötü, iptal tuşuna mı bassın yani?

Hamileye ben doğururken hiç bağırmadım denmez, banane sorduk mu? Ben avazım çıktığı kadar bağıracağım, itirazın var mı?

Hamileye, bugün ne yedin, onu ye bunu ye şunu ye, bak kesin her gün süt iç denmez. İçmiyorum arkadaşım parayla mı, gaz yapıyor, sevmiyorum, kalsiyumu yoğurttan peynirden alıyorum, ayrıca tek bildiğiniz şey kalsiyum eksikliği mi, dünya kadar besin gereksinimi var hamilelerde haberiniz var mı, oldu bari liste yapıp verin de öyle beslenelim.

Hamileye, bebeğin anne karnında ölümüyle ilgili etraftan duyduğunuz ya da yaşadığını hikayeleri anlatmayın. Zaten her gün karnındaki bebeğin yaşayıp yaşamadığı konusunda endişe duyuyordur, daha fazla strese sokmayın.

Hamileye doğumla ilgili kötü tecrübeleri hiç anlatmayın…

Nedense Türk kadını drama queen; herhangi bir şey olduğu anda hemen kötüye yorma yolunda, bu yüzden endişelerim sona erene kadar Türk “forum”larından hiç bir şey okumamayı tercih ettim ve merak ettiklerimi doktoruma sormakla yetindim. Önemli olan hamilelik döneminden çok bebeğin ilk senesi gibi geliyor. Hem o kısma odaklanmak insanı çok daha huzurlu yapabiliyor ve bebeğini kucağına alacağı günleri hayal etmesini sağlıyor.

Benden bu kadar, biraz rahatladım galiba bunları yazınca. Eminim düşünsem daha neler çıkar, ama düşünüp de daha fazla sinirimi bozmak istemiyorum icon smile Hamilelere Söylenmesi Yasaklanacak Şeyler

36. haftasındaki hamileden sevgiler.

Yorum Bırak