Yoganın Temelleri

Yoga Yorum Yok »

“Yoga biraz içe döndürüyor, kendini hissetmeye, farketmeye başlıyosun. Yemeklere gittiğinde arkadaşlarına hep yogadan bahsediyorsun. O bir işe yaradığının göstergesi. Eğer herkese yoga anlatıyorsanız normal, herkes sıkılıyorsa o da normal icon smile Yoganın Temelleri Bunun sebebi çok içe döndüğünüz için, dışa anlatmakla dengelemek istiyorsunuz. Keşfettiklerinizi paylaşma ihtiyacı doğal olarak doğuyor. O yüzden içinizden hocalık eğitimi geçerse o da normal. Demek ki o kadar çok yoga yaptın ki, artık bunu söylemek istiyorsun, paylaşmak istiyorsun, arkadaşların dinlemiyor seni, sınıfa geliyorsun, herkes dinliyor.” diyor Zeynep Çelen, Yoganın Temelleri workshopunda.

Ve devam ediyor;

Devamını Oku…

Etiketler:, , ,

Susabilmek

Genel, Hayat, Yoga Yorum Yok »

Break The Silence by shutte 197x300 Susabilmek

Madem ki insansın…

Madem ki duyuyor, düşünüyor ve seziyorsun, büyük hakikat’i bulmak için gönlünü ve idrakini yoracaksın!

Duyduklarını ve bulduklarını söyleyeceksin.

Sen söyleyemezsen, ruhunun vasıl olduğu sırları sazlara ve sema’lara söyleteceksin!

Bütün bunlarla dahi söylenemeyecek ölçüde büyük sırlara erdiğin zaman ise…

İşte o zaman susacaksın!”
Mevlana…

Ve susmak….
Bir gün sonsuza kadar susacağını bile bile.

Dinlemek, yargısız, sorgusuz, sualsiz.

Ve susabilmek, koparken fırtınalar içinde, egon bilgeliğini konuşturup prim yapmak isterken, susmak…

Ve susmak, bir kadın olarak, anlatmadan derdini başkasının çözmesini beklemeden, gözlemlemek kendini.

Akışına bırakmak sonra, kastıkça kendini dibe batmak var ucunda…

Akışına bırakmak bu yüzden, her şeyi, olduğu gibi…

Bırak gitsin ve sus, susabilirsen….

Devamını Oku…

Etiketler:, ,

Bir kitap: Hermann Hesse & Siddhartha

Genel Yorum Yok »

Yıllar önce okudum sanıyorum bu kitabı. Bir şekilde hatırlıyorum, ama o kadar değiştim ki o günden bugüne, bugün başka bir gözle görüyorum. Ne kadar güzel, ne kadar derin bir kitapmış, ne kadar çok şey öğretiyormuş aslında. Yeniden anladım, bu kez anladım, seneye bambaşka anlayabilirim  belki de kimbilir icon smile Bir kitap: Hermann Hesse & Siddhartha

32441 181x300 Bir kitap: Hermann Hesse & Siddhartha

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , , , ,

Bir blog

Genel, Hayat, Yoga Yorum Yok »

“Düşme korkusuyla, yeterince iyi olmama korkusuyla atmaktan vazgeçtiğimiz adımlar var hayatta, pişmanlıklar, hayal kırıklıkları. O korkuya teslim olmak düşmekten daha çok acıtıyor canımızı. O apansız korku iliklerimize işleyip kanımızı donduruyor. Ellerimizi, ayaklarımızı kilitleyip adım atmamızı engelliyor. O korkuya inat adım atmak lazım. O korkunun karşısında durup haykırmak lazım istediğimizi. Kendi yapabileceklerimize inanmak lazım. Olabilecek en kötü şey düşmek. Tekrar kalktıktan sonra ne farkeder ki… Reddedilsek ne farkeder ki, kabul eden biri illa ki çıkacak. Sevilmesek ne olur ki biz sevdikten sonra. Korku frekansında yaratım doğal olarak korkuyu daha fazla besleyecek. Korkudan çıkmak lazım…”

Ne güzel yazdırıyor yoga…benimde hislerimi anlatıyor:

http://pranicandmassage.blogspot.com/2012/03/dusme-korkusu.html

dusme korkusu 200x300 Bir blog

 

Etiketler:, , , , , , ,

Berraklık

Genel, Yoga Yorum Yok »

1 haftadır yogaya gitmiyordum, bugün nihayet Şeyma’nın dersine girebildim ve ne kadar da özlediğimi hatırladım. Öyle mutluyum, öyle huzurluyum ki şu an…Sanki 1 aydır yoga yapmıyor gibi çok büyük zevk aldım. Ve gene Şeyma güzel noktalara parmak soktu icon smile Berraklık deşdi durdu…

41 300x236 BerraklıkSonra hislerim, uyanışlarım ve ben…Neler söylüyordu acaba bana…Kapadım gözlerimi; hareketlerin düzenine ve hizaya bakmadan, kendimi dinledim yeniden. Özlemiştim beni…Her matın üzerine çıkışımda içerden yeniden sesleniyordu. Tekrar duydum o sesi. Kalbimin kan pompalıyışını ve atışını hissettim yeniden. Nefesimi…Sonra her sorduğum sorunun cevabı geliyordu içerden, belirsiz hiçbir şey yok gibi, herşey o kadar net, parlak.

Yoga benim için spor değil, içe dönüş, yuvaya yolculuk, kendi gerçekliğine uzanma. Kas gelişimi ise bunların yanında bonus gibi.

Bugün dedim ki, bıraksam kastığım şeyleri; akışına…nasıl olsa kontrolümüzde olan hiçbir şey yok; kalbim eridi işte o zaman matın üzerine, dizlerim hiç üzmedi beni, kaydı gitti tüm hareketler. Nefesimle baştan aşağıya yıkandım bugün, geriye sadece mutluluk, huzur, sevgi ve neşe kaldı.

Bir sürü şey düşündüm ama sonra unuttum hepsini, susturdum kendimi ve bugünü de teslim ettim geçmişe…

İyi geceler…

Etiketler:, , ,

Tanıklık Etmek ve Anda Olmak

Yoga Yorum Yok »

Bu bloğun benimle aynı eksende düşünceleri olan insanlar getirmesi dileğiyle icon smile Tanıklık Etmek ve Anda Olmak

Dün Rana hocanın temel yogasına, bugün Zeynep Çelen’in akış dersine, ardından Devrim Akkaya’nın dersine girdim, hepsi ayrı heyecan hepsi ayrı farklıydı. O kadar zevk aldım, öyle güzel bir ruh haline girdim ki, hiç çıkmak istemiyorum.

Gözlerimi kapatıp güneşi dinledim bugün, yürürken yüzüme vuran havayı hissettim, denizi izledim, hiç durmadan akışını, zaman gibi…görmekten çok hissettim bugün etrafımda bana çarpan her şeyin enerjisini, bir kaçı üzdü, bir kaçı dokundu ama kabul ettim, herkesi, her şeyi etrafımdaki, durdum, dinledim, açtım kollarımı enerjilere, daha çok hissettim, kim olduğumu, neden hayatta olduğumuzu, zevk alışımızı, zamanın akışını…

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , , , , , ,

Genel, Hayat, Konusuz-Kategorisiz Yorum Yok »

Wing chun korkularımı besliyordu, yoga kendimi besliyor…
Hem zaten hayatın kendisi bi akış. Akışa müdahale etmeye çalışmak dimdik bir kaydıraktan kayarken yön değiştirmeye çalışmak gibi, ya kolun çıkıyor ya bacağın sonunda…

Etiketler:, ,

Yavaşla…

Genel, Hayat Yorum Yok »

yavasla 300x187 Yavaşla...Yavaşla ruhum yavaşla, hayatta hiç bir şey için aceleye gerek yok, hiç bir şey için zorunda yok, her şey keyfi, hep….ya hızlı gidip çabuk yorulacağım, ya da yavaşlayıp daha uzun gideceğim, aynı bedenlerimizin bize öğrettiği gibi…Üstelik ısınma turlarını çoktan atladık…Sıra yavaşlamakta…bu ara streslerdeyim, bu kez daha fazla hissediyorum stresi ve hayatımda strese ne kadarda yer olmadığını hatırlıyorum. Hem bence iyi strese bile gerek yok hayatımızda. Bedenlerimiz birer öğretmen, zihnimiz ancak berrak olduğunda doğru kararlar verebilecek şekilde tasarlanmış.

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , ,

Yogayla Hayata Bakış

Yoga Yorum Yok »

İnsanın içine yaptığı yolculuk ne pahalıdır, ne zorlu, ne de bilinmez. İnsan içine döndükçe mutlu olur. İnsan içini ve kendi benliğini buldukça tam olur. Son yoga dersim ve beni ağlatan meditasyonu, biraz daha yakınlaştırdı beni kendime…Cevaplar yakın, cevaplar elimin altında… Cevaplar ancak biz almak istediğimizde orada… Görmemek, umursamamak, kenara atmak o kadar kolay ki…İçine dönmek, kendini aramak cesaret istiyor, olgunluk istiyor, zamanın gelmiş olmasını gerektiriyor. Belirli bir yere kadar açılmışsa, beynin ve zihnin bazen yetmiyor, bazen tümüyle açılmışsa da yetmiyor çünkü bazen henüz zamanı gelmemiş oluyor, henüz senin için ağır olabiliyor. Herkesin hayatta öğreticisi var, bu bazen yaşanan acılar oluyor, bazen elindeki varlıklar, bazen hastalıklar, bazen bir kişi, bazen bir şey… Bu kez benimki yoga ve Şeyma hocam…Son dönemde yaşadıklarımı özetleyen şeylerse şöyle:

 

Yoga ook goed voor sceptici1 300x218 Yogayla Hayata Bakış Devamını Oku…

Etiketler:, , , ,

Vinyasa Yoga & Şeyma Özcan

Yoga Yorum Yok »

Sea and Forest yoga mat 300x180 Vinyasa Yoga & Şeyma ÖzcanDün MAC Kanyon’dan Şeyma Özcan’ın meditasyon & nefes çalışmaları ile ilgili bir mail geldi. Her zaman çok pahalı olduğunu düşünsem de, içimden bu konuda en azından telefonla bilgi almama isteyen sesi dinleyip, Mac Kanyon’u aradım. Şeyma hoca 2 gün boyunca toplam 6 saatlik bir eğitim veriyormuş, ancak içerikle ilgili daha detaylı bilgi için kendisiyle konuşmamı istediler. Bende kendisinin web sitesinden e-mail adresini bulup bir mail attım. Amacım hem kendisiyle tanışmak hem de sorularımı sorup doğru yanıtlar almaktı. Çok güzel ve detaylı bir cevapla döndü Şeyma hoca bana… Dersime gel öncesinden birkaç kere dedi. Mac Kanyon’u arayarak aslında Gmall’a üye olduğumu ama workshop öncesi Şeyma hocayla tanışmak istediğimi söyledim, onlar da kabul ettiler.Ve böylece Şeyma hocanın dersine girdim, ve kendisiyle yüz yüze görüşerek, tanıştım.

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , ,