Bir kitap: Hermann Hesse & Siddhartha

Genel Yorum Yok »

Yıllar önce okudum sanıyorum bu kitabı. Bir şekilde hatırlıyorum, ama o kadar değiştim ki o günden bugüne, bugün başka bir gözle görüyorum. Ne kadar güzel, ne kadar derin bir kitapmış, ne kadar çok şey öğretiyormuş aslında. Yeniden anladım, bu kez anladım, seneye bambaşka anlayabilirim  belki de kimbilir icon smile Bir kitap: Hermann Hesse & Siddhartha

32441 181x300 Bir kitap: Hermann Hesse & Siddhartha

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , , , ,

Genel, Hayat Yorum Yok »

“Demir tava geldi, kömür bitti. Akıl başa geldi, ömür bitti.”

Etiketler:

İnsanlığın mahrem tarihi

Gezi, Hayat Yorum Yok »

“insanlar gözlerini etraflarını saran bildik ortamın ötesine çevirdiklerinde, okumayı ve seyahat etmeyi öğrendiklerinde, pek çok yabancı insanın kendi duygu ve ilgilerini paylaştığını keşfettiler. Buna karşılık verimli karşılaşmalar nadiren gerçekleşti. Şu güne dek, birbirlerini anlayabilecek ya da harekete geçirebilecek olan, yalnız başına kalkışmayacakları serüvenlere yönelmek için el ele verebilecek olan insanların pek azı karşılaşma fırsatı buldu. iletişim olanaklarını geliştirme tutkusunun insanlığın temel önceliklerinden biri haline geldiği günümüzde, mümkün olan tüm karşılaşma firsatlarından yararlanmadan geçirilmiş bir hayata tam anlamıyla yaşanmış gözüyle bakamayız. Yeni insanlarla karşılaşma olasılığı, günümüzde, umudu ayakta tutmaya yarayan en önemli kaynağı oluşturuyor. Aslında her türlü bilimsel keşif de benzer bir arayıştan ve daha önce bir araya gelmemiş fikirlerin buluşmasından doğmuştur. 
Yaşamı anlamlı ve güzel kılmanın yolu da, benzer biçimde, bağlantısız gibi görünen şeyler arasında bağlantılar kurmaktan, insanları ve mekanları, arzuları ve anıları, önemleri es geçilmiş ayrıntılar içinden birbirine bağlamaktan geçer.”
(İnsanlığın mahrem tarihi, Theodore Zeldin, Ayrıntı Yayınları, sf. 27)

Etiketler:, , ,

Yoga Matı…

Hayat, Yoga Yorum Yok »

Bir yoga matında buldum kendimi, kaybolmaya yüz tutmuş hislerimle, benliğimi. O gün bugündür çok iyi anlaşıyoruz.

Hilal

Etiketler:,

Hayat; Gördüğün gibi…

Etkinlik, Genel, Hayat Yorum Yok »

Her şeyi daha net görüyorum artık. Özellikle psikolojik durumlar nedenler sonuçlar ilişkiler daha netleşmeye başlıyor. Derinleştikçe çözümlemesi daha kolay oluyor ama anlamlandırdıkça daha yukarı çıkıyorum, küçülmeye ve daha büyük şeyin bir parçası olmaya başlıyorlar.

Kaybedenler Kulübü 300x200 Hayat; Gördüğün gibi...

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , , , ,

Büyümek

Genel, Hayat, Yoga Yorum Yok »

BreakingPoint 214x300 Büyümek

Gerçekten yogadan mı başladı bu kendini bulma durumu? Yoksa zaten başlamak üzereydi de, ben kendim için bir şeyler yapmaya başladığımda mı farkettim. Bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var, artık bazı şeyleri kırdığım… Korkularımla, kendimle, benliğimle yüzleşebildiğim… Okuduğum kitap  (Öfke Dansı) artık bir teoriden öteye gidiyor benim için. Gerçekten bir yerlere ulaşıyor ve ben biliyorum ki, onun içimde, davranışlarımda, benliğimde bir yansıması olacak.

Artık büyüyorum. Bebek kararıyla başladı belki de her şey. Bir aydınlanma yaşadım kendime dönüp. Şimdi tekrar dönüp bebeğin hayatımın bu muhteşem gidişini değiştirip değiştirmeyeceğinden korkuyorum, ama sanıyorum 2013 benim için değişim yılı.

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , ,

Genel Yorum Yok »

Bakmak boş bir sayfaya, nereye gideceğini bilmeden, aynı hayatlarımız gibi… Bakıp görmemek en kötüsü. Baktın mı görebilmelisin. Görebilmek maharet ama… Deneyim, acı, bilgi istiyor, en önemlisi görebilmeyi istemeyi istiyor…

Etiketler:,