Kutsal İnek

Annelik&Hamilelik, Genel, Hayat 1 Yorum »

2 gün önce dr.com.tr den aldığım Kutsal İnek kitabı nihayet elime ulaştı. Dergide anlatımını okuduğumda hissettiğim şeylerimi yazıyor, benim gibi birileri daha mı var acaba diye düşünmüştüm ve koşarak aldım icon smile Kutsal İnek

WP 20140124 15 46 32 Pro 168x300 Kutsal İnek

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , , , , ,

Hamilelik ve Psikolojisi

Annelik&Hamilelik Yorum Yok »

Ne var yani, herkes gibi mutluluktan uçuyor olmam mı gerekiyor? Harika bir duygu, ölüyorum mutluluktan dememek tuhaf mı yani?

Hayır, korkuyorum. Tamam onu daha şimdiden sevdiğimi o kadar iyi hissediyorum ama Doruğun iş durumu, benim yapmak istediklerim, aile ile yaşama fikirleri beni endişeye sürüklüyor. Üstüne astrolojinin durumu da zaten bizi endişeye sürüklüyormuş, ne hoş.

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , , , ,

Üreme Sistemleri

Anatomi, Genel Yorum Yok »

Sevgili başbakanımız istediği kadar kızlı-erkekli işlere son vermeye çalışsın, işin gerçeği, kadın ve erkek neslini devam ettirmek için çok güçlü içgüdülere sahip. Üreme sistemleri, heyecanları, bedenleri, bilinçaltında taşıdıkları hemen hemen her şey onları birbirine itmeye programlı. Yeni nesil üretmek için aşık oluyoruz. Daha iyi nesiller üretmek için aşık olup, sevişiyoruz. Sevişiyoruz çünkü doğurgan olduğunu ya da doğru spermi vereceğini düşünüyoruz. Aşık oluyoruz çünkü sevişip yeni bir kadın&erkek yaratmak istiyoruz icon smile Üreme Sistemleri Evet bir döngü, bu döngüyü de öyle 10-15 senede içimizden söküp alabileceğini sanmıyorum. Ne de olsa evrim kaç milyon senedir bizi değiştiriyor, sense sadece ona karşı geliyorsun; komik.

Bugün anatomi derslerime üreme ile başladım. Bu aralar ilgimi hamile kalmak istediğimden dolayı oldukça fazla çekiyor. Güzel güzel notlar alarak, sistemin nasıl çalıştığını, düzeltmek ve daha iyiyi götürmek için neler yapmak gerektiğini araştırdım ve onları buradan kısa kısa yazacağım.

 

Etiketler:, , ,

Bebek Açlığı ve Bebek Kararı (Kadın Beyni)

Annelik&Hamilelik, Hamilelik Öncesi 1 Yorum »

 Bebek Açlığı ve Bebek Kararı (Kadın Beyni) Bir süre önce  Dr. Louann Brizendine’ın Kadın Beyni ismi kitabını okudum, hemde bir çırpıda. Bazen dayanamayıp yolda yürürken bile heyecanlı bir aşk romanı okur gibi okudum kitabı, oysa kitap bilimsel bir nöro-psikiyatri kitabı. Dr. Daha sonra Erkek Beyni adlı bir kitap daha yazdı, o da Kadın Beyni kadar  (benim için) sürükleyiciydi.

Her neyse; gelelim konumuza…Uzunca bir süre yüzmeyi bilmiyordum. Dorukla Kaş’a gittiğimizde illa bir şeyle beraber yüzmem gerek, bir yere tutunmam gerek diye çığlık atıyordum korkudan. Sonra beraber discovery dalışı yaptık. Sadece Doruk gibi bir balıkla dalış yapabilirdim, ona denizin içinde ve altında karada olduğundan çok daha fazla güvenebileceğimi biliyordum. Discovery dalışı ve şnorkeli keşfettikten sonra yüzmeye alışmaya başladım ve havuz maceralarımız başlayınca ve burnuma su girmesinden hoşlanmadığımı farkedip, burun tıkacını da keşfedince yüzmeyi iyice çözdüm. Oysa hala bir sorun vardı; denize atlamaktan korkuyordum. Benim yüzme deneyimim yeni korkular yaratarak değil, eski korkuyu yavaş yavaş yenerek oldu çünkü birinin beni denize atıp hadi bak orada yüz sen şimdi demesi hep saçma geldi, bu korku daha derin korkulara yol açabilirdi bende. Devamını Oku…

Etiketler:, ,

Tüp bebek ve diğerleri…

Annelik&Hamilelik Yorum Yok »

fear 273x300 Tüp bebek ve diğerleri...Korkuyorum. Etrafımda o kadar çok sebepsiz yere hamile kalamayan var ki…Kafamda soru işaretleri oluşuyor; acabalarla başlayıp, ben dayanamam, olmazsa olmasınlara kadar giden. Kafamda yine toksoplazmalar, anti-tpo sorunum, zeka geriliği ihtimalleri uçuşmaya başladı. Üstüne üstlük daha ortada çocuk mocukta yok. Ondan önce hamile kalıp, kalmama konusu var. Eşim bu konuların çoğu kafada bitiyor diyor. Evet eminim ki stres hormonu kadının üreme gücünü düşürüyordur. Olmayınca daha çok stres olup yine olmamasını sağlayan belki de bizleriz.

Yaklaşık 3 senedir organik işlerle uğraşıyorum, eşimin kolesterolünün yüksekliği yüzünden ve işe yemek götürmeye başlaması nedeniyle artık neredeyse her hafta Pınar Kaftancıoğlu’ndan (http://www.ipekhanim.com) sipariş veriyoruz. Pınar’ın yazılarını okuyup, gıda sektörünün ne hallerde olduğunu gördükçe canım sıkılıyor.  Bebek kararını verdiğimizden beri, elimden geldiğince ilaç almamaya ve Pınar’dan beslenmeye ve işyerine evde yaptığım yemeği götürmeye çalışıyorum. Çünkü biz Pınar’dan sipariş versek de, ben çoğu zaman yalnızca hafta sonu kahvaltılarında organik yiyebildiğimi farkettim. Şimdi öğlenleri ya da sabahları spor yaptıktan sonra yine evden getirdiğim yemeğimi yiyorum.

Devamını Oku…

Etiketler:, , , , ,