Emzirme ve Anne Sütü Mucizesi

Annelik&Hamilelik, Hamilelik Sonrası Yorum Ekle

Çocuğum yemek yemiyor; Carlos Gonzales’in kitabından:

Düzenli bir emme saatlerinin olmamasının nedenleri:

Büyüklerin yemeği bekleyebilir. Metabolizmamız buna olanak tanır ve bir saat önce yemek ile bir saat sonra yemek arasında fark yoktur; yemek bu süre zarfında değişmez. Ama çocuğunuz bekleyemez. Açlık duygusu acildir ve gecikildiği takdirde çocuğun yemeği değişir. Çünkü anne sütü ölü bir besin değil, aksine sürekli evrim halinde olan canlı bir yapıdır. Emzirme işlemi sırasında sütteki yağ oranı çok artar: İlk gelen süt çok az yağ içerirken son gelen sütün yağ oranı neredeyse ilkinin beş katı fazladır. Belirli bir emme işlemi sırasında sütte bulunan ortalama yağ miktarı 4 temel faktöre bağlıdır: Önceki emmeden bu yana geçen zamanla azalır (aradan ne kadar vakit geçerse o kadar az yağ içerir) ve önceki emzirmenin sonunda biriken yağ, o an meydana gelen emzirmede tüketilen miktarla artar.  Buna göre sütteki yağ oranını belirleyen 4 temel faktör şunlardır:

1. iki emme arasındaki zaman aralığı
2. bir önceki emmede verilen sütteki yağ konsantrasyonu
3. bir önceki emmede içilen süt miktarı
4. son emmede içilen süt miktarı

Çocuğunuzun önünde hafif çorbalardan yoğun tatlılara kadar uzanan seçeneklerle dolu bir mönü var. Konuşamadığından (gerçi konuşsa da memeniz onun söylediklerini anlamazdı ya neyse) mönüsünü 3 farklı yolla talimat vererek seçer: 

1. her emzirme sırasında emdiği süt miktarı (yani daha uzun ve ya daha kısa süreli ya da daha yoğun yahut daha etkisiz emmesi)
2. iki emzirme arasındaki süre 
3. tek memeden veya her ikisinden birden emmek.

Çocuğunuzun yaptığı titiz bir mühendisliktir. Kendi beslenmesi üzerindeki kontrolü, bu üç yöntem sayesinde çeşitlendirme yapabildiği sürece, eksiksiz ve kusursuzdur. Meme emme talebi bunlardan ibarettir: Bırakın bebek ne zaman, ne kadar ve tek bir memeden mi yoksa her ikisinden birden mi emmesi gerektiğine karar versin.

Bu mekanizmalardan birini kontrol etmeleri engellendiğinde bebeklerin çoğu diğer ikisini zekice yöneterek kendilerine en uygun bir beslenme düzeni uygulamayı başarır.

Yapılan bir deneyde birkaç bebeğe bir hafta boyunca yalnızca tek bir memeden ve bir sonraki hafta her ikisinden emme olanağı tanındı (hafta seçimi rasgele yapılıyordu). Teorik olarak bebekler tek memeden emdikleri gün boyunca çok daha fazla yağ almış olacaklardı. Ancak bebekler, kendi kendilerine emme sıklığını ve süresini değiştirerek benzer miktarlarda yağ almayı başardılar (ama farklı miktarlarda süt içtiler).

Oysa emme sıklığına, süresine, tek ya da çift memeden emeceğine karar veremeyecek bebek için durum son derece vahimdir: İhtiyaç duyduğu kadar değil “payına düştüğü” kadar emer. Beslenme düzeni ihtiyaçlarının çok uzağındaysa sorunlar yaşamaya başlar: Kilosu normal olmaz veya günü açlıktan ağlayarak geçirir. Bu yüzden sabit saatlerde emzirmek pek bir işe yaramaz, bu zaman çizelgesi ne kadar katı uygulanırsa sonuç o kadar feci olur. Bebek düzensiz bir şekilde emzirilmeye ihtiyaç duyar, çünkü sadece bu şekilde dengeli beslenebilir.

İlk günden itibaren, her ne kadar görünüşte yalnızca süt içiyor olsa da, çocuğunuz geniş imkanlar arasından kendi beslenme düzenini oluşturur, bunu da hem miktar hem kalite bakımından gayet başarılı bir şekilde yapar.

işte böyle mucizevi bir şey anne sütü ve emzirme…

Yorum Bırak